You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Zabawa dla wielu pokoleń graczy - duży wybór planszówek, rodzaje i tematyka

on Nov 29, 2022
Czynność, którą przypominam sobie z najmłodszych lat, która zdołała przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może specjalnego wachlarza wyboru, takiego, jaki jest dzisiaj, ale gry planszowe to był zawsze błogo spędzony czas z przyjaciółmi czy krewnymi.
Gra planszowa - Carcassonne
Source: http://www.planszoweczka.pl/
W tej chwili wybór gier planszowych jest tak ogromny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w którą można by spróbować pograć, przyprawia o spory ból głowy. Czy wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za młodugraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie może być trudne. Ale czy będzie to coś nowatorskiego?

Może opłaca się w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być dobry wybór, w szczególności jeśli nie chcemy grać w pojedynkę, jednak z rodziną czy przyjaciółmi. O ile Wasz tok rozumowania jest podobny, znakomitym wyborem na początek będzie gra Carcassone - gra familijna, której kluczowym zadaniem jest budowanie wsi, farm, klasztorów, a to wszystko z pomocą robotników, których mamy do dyspozycji.

Zasady są banalnie jasne- rozpoczynamy od rozmieszczenia na planszy, którą zwyczajowo jest stół, pola startowego. Podczas rozpoczęcia każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, jaki będzie mógł dodać. Istotne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dorzucać w sposób umożliwiający zespolenie ze sobą sąsiednich pól. Jeśli układamy miasto, które może wyglądać np. jak dawny Wrocław, należy je budować obok pól z miastem - byśmy mogli je polepszać. Po pewnym czasie będziemy mogli zaobserwować na mapie rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.Po wyczerpaniu kartoników z terenem z dostępnej puli, grający podliczają zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od pozostałych graczy, tym więcej punktów otrzymujemy. Tradycyjnie zwycięża gracz, który zgromadzi ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa zbyt długo, też po zakończeniu jednej, mamy ochotę zacząć jeszcze jedną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.