You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Wyspy Kanaryjskie. Co należy zobaczyć, co powinno się spróbować

on Dec 10, 2021
Przynależny do Hiszpanii archipelag Wysp Kanaryjskich tworzy trzynastu malowniczych wysp wulkanicznych. Największa z nich, Teneryfa, a także najcieplejsze - Lanzarote oraz Fuerteventura zajmują znaczne miejsca wśród najpopularniejszych kierunków urlopowych. Plaże odnajdziemy jedynie na Teneryfie, choć złote piaski, które uczyniły tą wyspę tak znaną, zostały w dużej części dowiezione z Sahary czy wydobyte z morskiego dna.


wyspy kanaryjskie
Source: pixabay.com
Cała długość wybrzeża archipelagu Wysp Kanaryjskich to około 1500 km, zaś specyficzny błękit tutejszych wód jest efektem głębokości oceanu, sięgającej pomiędzy poniektórymi wyspami nawet 3000 m. Mimo braku rzeczek na wyspach, połączenie klimatu z niepospolitymi właściwościami geologicznymi wysp zapewniło rozwój zadziwiająco rozmaitej fauny i flory.

Przechodząc do meritum kwestii - ta proponowana treść (http://www.coraltravel.pl/last-minute/tajlandia) przedstawia trochę inny punkt widzenia na tę sprawę, niż to zostało napisane w tekście, który w tym momencie czytasz.

Ważną rolę w osłonie tych darów natury odegrała także izolacja archipelagu. Przy liczbie blisko 650 endemicznych gatunków roślin i zwierząt jest to pod tym względem jeden z najistotniejszych rejonów globu, porównywalny z takimi archipelagami jak Hawaje lub Wyspy Galapagos. Zmierzając do zachowania tychże bogactw, powyżej 36 % całkowitej powierzchni archipelagu przekształcono w parki narodowe, rezerwaty przyrody, ochraniane sfery krajobrazu oraz zamknięte regiony badań naukowych. Kim są obywatele owych pięknych wysp? Kanaryjczycy dla przyjezdnych wyglądają jak Hiszpanie - rozmawiają po hiszpańsku, są przesyceni kulturą hiszpańską i pod każdym innym względem niewiele różnią się od Hiszpanów. Z drugiej jednakże strony, Wyspy Kanaryjskie przez wiele lat były mostem scalającym Europę, Afrykę i obie Ameryki. Wynikiem tego, archipelag stał się mieszkaniem dla wielu ludów wywodzących się z bardzo różnych kultur. Doprowadziło to do utworzenia narodu, jaki dziś w pierwszej kolejności uważa się za kanaryjski, a dopiero później za hiszpański.


Lanzarote
Source: pixabay.com
Zaczynając zwiedzanie, dobrze jest zacząć od metropolii Teneryfy - Santa Cruz. Sercem miasta jest Plaza de Espańa - plac, na którym stoi czteroboczny krzyż, monument ku chwale poległych w hiszpańskiej wojnie domowej. Dobrze jest oglądać też Iglesia de Nuestra Seńora de la Concepción. Budowla ta, pochodząca z początku szesnastego wieku, to najważniejszy zabytek historyczny miasta, w którym znajduje się parę ciekawych pamiątek, w tym wyblakła flaga bojowa Nelsona. Przebywając na Teneryfie, nie możemy pominąć jedynej w swoim rodzaju kolekcji papug. Jest to też siedlisko bardzo eklektycznej zbieraniny zwierząt: szympansów, tygrysów, aligatorów, delfinów i mnogich innych stworzeń, jakie podziwiać można w sumiennie a także pomysłowo przygotowanych wybiegach.

Wejdź na ten odsyłacz oraz zobacz w treści (http://coraltravel.pl/wakacje/Grecja) znajdujący się w tamtym miejscu artykuł. Są w nim inne tego rodzaju informacje. One również prezentują taką kwestię.

Już dziś wpisz w swój laptop Wyspy Kanaryjskie wycieczki żeby zachwycać się opisanymi wspaniałościami.