You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Sudety - czynny odpoczynek dla całej rodziny

on Dec 14, 2021
Sudety to niezmiernie urozmaicona i fascynująca kraina górska, położona na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w znacznej mierze z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek znajduje się również na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego znajduje się sporo, mezoregionów, wśród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.


Sudety, góry
Author: Katarzyna Matylla
Source: http://www.flickr.com
Sudety to obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na wierzchołku, której znajduje się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, malownicze jeziora górskie, między innymi Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o cudownych kształtach i przedziwnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Interesującym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wyjątkowe labirynty, które urzekają różnorodnością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najkorzystniej czuje się na skalnych osuwiskach, niewielka sowa z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najbardziej znaczącą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca zwiedzających przepięknym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są także pozostałości piętnasto wiecznych murów obronnych z trzema basztami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są niewątpliwie Szklarska Poręba i Karpacz, które są znakomitą bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie spacerów po Szklarskiej Porębie powinno się odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską jak również Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Warto także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, zbudowana z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Oglądając to jedyne w swoim rodzaju dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego malutkiego kościółka. Należy zobaczyć też Miejskie Muzeum Zabawek z rekwizytami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny mieści się miasteczko Western City, które na pewno będzie fantastyczną zabawą dla dzieci. Nieodległe Kowary proponują swoim gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano niegdyś promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Trzeba również zajrzeć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach znajduje się również parę uzdrowisk przyciągających rzesze kuracjuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, fantastycznego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Podobnie popularna jest mieszcząca się u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas pobytu w miasteczku należy odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Fani tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot rozdzielający zagrody sąsiadów oraz sporo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa sugeruje, powiązana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto także zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi warto również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się bajeczna panorama miasteczka.


Do Grodźca zwiedzający przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał również pierwszy w Polsce browar.

Dodatkowe publikacje odnoszące się do analizowanego zagadnienia również są emocjonujące - więcej pod tym linkiem (https://warsaw.nobuhotels.com/pl/). Kliknij więc tutaj i zobacz, że to prawda.

Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również urocza Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wycieczek powinni zaznajomić się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) - popularna oferta.