You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Progi wymuszające zwolnienie prędkości, pachołki drogowe jako czynnik bezpieczeństwa na jezdni w trakcie normalnego użytkowania i wypadków

on May 30, 2022
Każdy zdaje sobie sprawę, jaki jest odsetek wypadków na naszych drogach związany z przekroczeniem przepisowej prędkości. Jest to drugi powód, zaraz po tym związanym z wsiadaniem w stanie nietrzeźwym za kółko. Niestety nie są to chlubne wyniki, dlatego należy jakoś temu zaradzić. Świetnym rozwiązaniem w wielu miejscach są progi zwalniające.


Montuje się je w miejscach, gdzie wypadki związane z przekraczaniem prędkości są bardzo częste, ale też w pobliżu szkół, żeby kierowcy zdjęli nogę z gazu, bo wiadomo, że z dzieciakami nigdy nie można być niczego pewnym. Trudno wymagać od sześciolatków odpowiedzialności, czy logicznego myślenia, to dorośli powinni zadbać o bezpieczeństwo maluchów. Dość często sam znak, który uświadamia kierowcom, że trzeba zwolnić, gdyż w okolicy są dzieci, mało dawał, dlatego są montowane progi zwalniające, które są idealnym sposobem, by zmniejszyć prędkość i to przez wszystkich kierowców. Często też progi zwalniające są na osiedlach, bo tam również mieszkańcy chcą, żeby ruch był spokojny, a nie odbywały się jakieś rajdy między domkami. Progi zwalniające to świetne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście chce się uspokoić ruch.

Potrzebne przy robotach drogowych

Wszyscy nie raz, nie dwa widzieliśmy jak na którejś ulicy robi się remont albo są malowane czy to pasy w sensie przejścia dla pieszych, czy również pasy rozdzielające drogę. Wtedy najczęściej dane miejsca bywają obstawiane pachołkami drogowymi. Takie pachołki drogowe (spoiwa mineralne) nie są kosztowne, możemy je znaleźć w hurtowni bhp, bo jak wiemy mają one ostrzegać wszystkich uczestników ruchu o tym, że w konkretnym miejscu nie można przejechać i należy takie miejsce ominąć, a co za tym idzie są ochroną dla ludzi pracujących w konkretnym miejscu. Jeżeli firma mająca prowadzić jakieś prace na drodze nie ma pachołków, to najczęściej nie jest w stanie zacząć.


znaki drogowe
Jeśli dopiero, co pomalowane pasy nie zostaną obstawione przez pachołki, to niestety uczestnicy ruchu w bardzo krótkim czasie sprawią, że pasy nie będą prezentowały w taki sposób jak sobie tego życzyło przedsiębiorstwo wykonujące tę pracę. Pachołki są również wykorzystywane w szkółkach jazdy i najczęściej młodym adeptom trudnej sztuki prowadzenia samochodu nie kojarzą się dobrze. Choć oczywiście po pewnym czasie, jazda między pachołkami nie jest niczym skomplikowanym, ale na początku musimy się tego, po prostu nauczyć.