You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Opony od kuchni: czyli w jaki sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozgryźć skomplikowane symbole na oponach.

on May 1, 2021
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że zakup odpowiednich opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Opony zimowe (kliknij) a opony letnie.
Opony zimowe a opony letnie – pierwsza kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę przed zakupem opon. Jak sama nazwa mówi, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w lecie. Zatem dwa razy w roku trzeba pamiętać o zmianie opon. Niektórzy poruszają się przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, jednak nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.


Znakomicie spisują się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Na przykład zimowe opony Kormoran , są zbudowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale każdy kierowca czuje zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w przeciwieństwie do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków i nacięć, dzięki czemu zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie opon
Jeśli jesteś kierowcą z pewnością zastanawiałeś się nie raz nad nietypowymi oznaczeniami umiejscowionymi na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

Jak rozszyfrować oznaczenie opon?
Jeżeli kupujesz ogumienie do samochodu, koniecznie powinieneś znać specjalne symbole, dzięki którym będziesz mógł nabyć stosowny produkt. By ułatwić Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, umiejscowionymi każdorazowo na ogumieniu.

Co nam mówią konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które planujesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber czy też opony Kormoran – musisz poznać rozmiar oraz datę produkcji ogumienia. Tak samo ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej szybkości są przystosowane.

Jak sądzisz? Czy omawiany temat jest zajmujący? Jeżeli tak, to kliknij w odnośnik i sprawdź praktyczne informacje (https://magazynauto.pl/uzywane/katalog) - wciągną Cię totalnie.

I tak: litera H oznacza wskazaną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w sprawdzonym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na