You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy ubiór dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

on Dec 27, 2021
Mimo wciąż większego nasycenia różnymi nowymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym z pewnością wciąż ogłaszane konkursy na nowej generacji wzory maskujące oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, jakie są przeprowadzane zarazem przez armie, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to z pewnością przedmiot wielu dyskusji na forach osób grających w ASG, jak również miłośników outdooru. Zaś wśród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami jak i modą.


militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jak w związku z tym wybrać najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są niesamowicie popularne - więcej informacji? W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. Przestronne jest jak gdyby systemem nawigacyjny, który otrzymaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest dostarczenie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Wiadomości te pochodzą najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym zatrzymujemy nasz wzrok i myśli. Widzenie tego typu umożliwia nam na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po chodniku, pomimo że jesteśmy zajęci inną czynnością, na przykład pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie drugiego typu to cały szereg identyfikacji, jaka polega na umieszczaniu przedmiotów, na jakie zwracamy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, czy wyrażając się bardziej ogólnie - intelektu.


broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To powoduje, iż nasz mózg jest w stanie określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Działa to w ten sposób, iż w dużym tłumie naszą uwagę zwraca czerwony kolor (jest to widzenie przestrzenne), ale jesteśmy w stanie powiedzieć, że jest to czapka (patrz też czapka mikołaja) albo kaptur. Te właśnie typy widzenia stwarzają nowe możliwości dla projektowania kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najbardziej istotne czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu lub też kontrastowość na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, który dokładnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najprostszą jego formą będzie umundurowanie wykonane z tkaniny o jednej barwie, jaka jest uśrednieniem panującej w danej przestrzeni palety barw. O tym w związku z tym muszą pamiętać projektanci, ale również w innych sytuacjach, jak dajmy na to projektowane są narzędzia wielofunkcyjne - narzędzia wielofunkcyjne.