You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Niejeden z nas zapewne pamięta ogromną powódź z 1997 roku, która zaskoczyła południe naszej ojczyzny

on Jan 13, 2022
Od tej okropnej w skutkach powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Powinniśmy się przyjrzeć, jak dzisiaj Polska zabezpiecza się na taką ewentualność.


W Polsce jest wielka ilość rzek i rzeczek.


Berlin
Author: Eli Duke
Source: http://www.flickr.com
spływ
Author: Events Bali Discovery
Source: http://www.flickr.com


Mamy ich naprawdę dużo. W czasie wiosennych roztopów, gdy z gór schodzi masa wody, to nawet małe strumyki, które jeszcze przed kilkoma godzinami dało się przeskoczyć, nagle okazują się być szybkimi oraz dużymi rzekami. Kiedy woda wychodzi z brzegów, to jest to niesamowita siła. Wtedy nie można się przed nią schować.

Pozostawiam tu mój odnośnik (https://www.hotelaltus.pl/pakiety) do kolejnej strony. Sądzę, że zapragniesz przeczytać ostatnie wpisy, jeśli zaintrygowały Cię te zamieszczone na tej witrynie.

Zalewa wszystko, a ludzie w jednej chwili tracą majątki całego życia. Zatem będąc państwem narażonym na powodzie, trzeba im zapobiegać, jak tylko jest to możliwe. Z tego powodu stałym elementem polskiego krajobrazu bywają już groble. Każdy Polak widział je choć kilka razy w życiu, ale nie jest świadom tego, jak one się nazywają. Grobla jest jednym z komponentów, które są powiązane z gospodarką wodną. To zatrzymuje wodę w stawie czy korycie rzeki. Jest ona oczywiście wyższa niż poziom wody. Może zatem wytrzymać zwiększający się poziom rzek albo jezior na początku wiosny albo po obfitych opadach. Kolejnymi elementami wyżej wymienionej gospodarki, które budowane są w celu zabezpieczenia terenu przed zalaniem, są na przykład tamy oraz zbiorniki retencyjne.


Tama jest już przykładowo znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble. Stawia się je rzecz jasna prostopadle do rzeki. Niekiedy wykorzystuje się je do wytwarzania prądu, co jest ekologicznym podejściem.