You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Kilka rad dla wybierających się w góry

on Oct 16, 2021
No i są. Nareszcie nadeszły. Długo wyglądane, planowane i wymarzone. Pełne słońca, plaż, góry i wspaniale wypełnionego czasu. Okres wypoczynku i rozluźnienia, odejścia od codzienności i szarości. Odwiedzamy nasz ulubiony sklep górski >> sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

Sprzęt przed wyjazdem
Piękno gór
Source: bestoutdoorphotos.com
Celów urlopowych wypraw jest ogromna liczba. W tym tekście zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom.

Podoba Ci się wpis treść? To przejdź do oferty wieże telekomunikacyjne, by zaznajomić się z dodatkowymi informacjami na omawiany temat, które dla Ciebie podaliśmy.

W naszym kraju wakacje w górach są w modzie, ale o wielu rzeczach turyści mają małą wiedzę. A właściwie o tym, o czym nie należy zapominać, odwiedzając sklep górski przed wyruszeniem na szlak.

Najbardziej kluczowym nabytkiem są oczywiście buty trekkingowe. W góry nie wolno iść w adidasach, czółenkach, szpilkach, sandałkach czy innym, przeznaczonym głównie do normalnego użytku po nizinnych i łatwym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeśli chcemy się podjąć większego zadania, niż spokojne górskie szlaki, buty trekkingowe muszą zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To trzeba napisać bez ogródek: nekropolie są wypełnione lekkoduchami, którzy poszli w tatry w nieodpowiednich butach.

Najistotniejsze wyposażenieWażny jest także zakup komfortowego i pakownego plecaka, w którym będziemy nosić ciuchy na zmianę, konserwy, karimaty i inne elementy bagażu. Wybierając markę, niezłym wyborem są plecaki Deuter.

Na szlak powinno się zabrać dobrą komórkę z długo trzymającym akumulatorem, zestaw zapasowych baterii, latarkę, kompas i sprawdzone mapy górskich bezdroży. Fajnie jest także mieć przy pasie krótkofalówkę, GPS i sprawdzone numery do GOPR - takie akcesoria oferuje każdy porządny sklep turystyczny. Najczęściej nie ma czasu, by czekać na ich przylot, dlatego spakowanie apteczki podróżnej może ocalić życie. Raczej nie muszę wam przypominać o pożywieniu (tradycyjne konserwy) oraz o zabraniu ze sobą… zdrowego rozsądku.

Bezpieczeństwo
Górska wyprawa
Source: www.citypictures.net
Gdy już poruszamy problem bezpieczeństwa, trochę informacji o tym temacie. Warto jest pamiętać o dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest zadbanie o zakup ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady bezpieczeństwa może się nam przydarzyć nieszczęśliwe wydarzenie. Opłaty za leczenie mogą być wysokie i dobrze o tym pamiętać. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać problemy z pieniędzmi? Lepiej wykupić ubezpieczenie i pozbyć się tego problemu.

Inną istotną sprawą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu wyprawy konkretnego dnia przed wybyciem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że np. nie wróciliśmy na noc i wezwie pomoc. W innym wypadku przez kilka dni ludzie w schronisku mogą nie wiedzieć co się dzieje, a przecież w razie wypadków szybka pomoc jest nieodzowna.

Góry są piękne, ale warto zatroszczyć się o to, by z takiej wycieczki wrócić zdrowym i móc opowiedzieć o niej rodzinie.


Author: S.D.
Source: szostaki.pl