You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Jaki jest koń podług jakiegoś ojczystego księdza oraz do jakiego celu bywał wykorzystywany?

on Jun 22, 2022
W dzisiejszych dniach mówi się, że najlepszym druhem osoby ludzkiej jest jego psiak. Czy też wszakże zawsze tak było? Jeśli porównamy ilość oraz wariant mieszczących się na pomnikach zwierząt, to okaże się, iż znacznie częściej dany heros jest przestawiany w towarzystwie swego rumaka niż psiaka.


koń
Author: LTB Sp. z o.o.
Source: VipTurystyka.pl


Jednym z najbardziej słynnych cytatów poświęconych takiemu wspaniałemu wierzchowcowi jest taki błahy, pochodzący z początkowej polskiej encyklopedii powszechnej pt. "Nowe Ateny". Cytat taki to: Koń jaki jest, każdy widzi. Mówi się, iż Autor tejże encyklopedii kanonik kijowski Benedykt Chmielowski uznał wierzchowca za zwierzę zbytnio ogólnie znane, żeby je dokładniej opisywać. W tamtejszych dniach, (a chodzi o pierwszą fazę XIX wieku) wszelki szlachcic miał takiego rumaka, więc jego precyzyjne opisywanie stało się przez autora uznane za w pełni niepotrzebne. A do jakiego celu w ogóle był używany dawniej koń oraz gdzie możemy go znaleźć obecnie? Konie (poznaj proponowane konie sportowe nadwigrami) od zawsze doskonale sprawdzały się przy przemieszczaniu się ludzi czy też wyrobów, jakie mogły być wożone na doczepianych do wierzchowca wozach. Koń był używany także przy różnych trudnych pracach fizycznych, np. przy przekręcaniu koła młynarskiego albo przy wywożeniu urobku z jakiejś kopalni. Kto nie czytał wcale noweli pod tytułem "Łysek z pokładu Idy"?


opinie
Author: Medelie Vendetta
Source: http://www.flickr.com


Obecnie natomiast każdy koń posiada już znacznie wygodniejsze bycie, gdyż wiele jego ciężkich czynności realizowanych jest już poprzez wszelakie maszyny.
W zamian za to niezwykle znane są różne rozwiązania terapeutyczne - hipoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w wypadku dzieciaków jak i osób dorosłych. Nierzadko też koń (sprawdź co proponuje nad wigrami hodowla koni sportowych) wykorzystywany jest w turystyce.