You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Jak od strony formalnej wygląda kwestia urlopów wypoczynkowych?

on Jan 30, 2022
W kwestii wykorzystania urlopu wypoczynkowego pracodawca jest zobligowany do udzielenia urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym określony członek personelu otrzymał do niego prawo.


W rzeczywistości znaczy to, że pracownik już pierwszego stycznia, przykładowo 2014 r.
góry
Author: Morgan Dobbins
Source: http://www.flickr.com


, może wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości przysługujący mu w danym roku. Wyjątkiem jest nabycie uprawnienia do pierwszego urlopu z dołu, który będzie należeć się mu po przepracowaniu 1 kalendarzowego roku. Natomiast po rozpoczęciu kolejnego kalendarzowego roku z dniem 1 stycznia uzyskuje prawo do całkowitego wymiaru urlopu, czyli 20 lub 26 dni urlopowych. Na wniosek pracownika urlop mógłby być rozdzielony na części. W tego typu jednak przypadku, co najmniej jedna część tego okresu musi potrwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. urlopy muszą być przyznawane zgodnie z określonym planem urlopów albo po uzgodnieniu z członkiem personelu.


Jeżeli chodzi o czas wykorzystania urlopu, to ustalany jest on przez użycie urlopu i wiąże obie strony stosunku pracy. Jego przesunięcie mogłoby nastąpić w dwóch wypadkach, tj. na podanie pracownika wyjaśniony ważnymi powodami lub ze względu na szczególne potrzeby zwierzchnika, jeżeli nieobecność członka personelu wywołałaby poważne zaburzenia rytmu pracy. W świetle wyroku Sądu Najwyższego z dn.

Często o rzeczach, które nam mogą się spodobać dowiadujemy się na podstawie oceny. Może w taki sposób będzie w tym przypadku, ponieważ zapraszam do lektury podobnego artykułu.

20 marca 2008 roku, nie jest niezgodne z normami prawa pracy rozpoczęcie planowanego urlopu wypoczynkowego zaraz po ustaniu niezdolności do pracy, która zajęła dłużej niż trzydzieści dni.
Wtedy, gdy pracownik nie może zacząć urlopu w wyznaczonym terminie z powodów usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a szczególnie przez wzgląd na m.in. czasową niezdolność do świadczenia pracy, zwierzchnik musi do przesunięcia takiego urlopu na późniejszy termin.