You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Fotografia dawniej i dziś, czyli co zmieniło się przez lata w fotograficznym sprzęcie.

on Jun 6, 2022
Fotografowanie od dawna fascynuje wielu ludzi, stając się czasami ich życiowym zajęciem. Niewiele czasu minęło, odkąd w powszechnym użytkowaniu pojawiły się pierwsze aparaty fotograficzne. Poprzednikami współczesnych aparatów cyfrowych z ogromną ilościąobiektywów do osobnych planów zdjęciowych były nieskomplikowane w budowie oraz obsłudze aparaty z kliszami fotograficznymi.
aparat marki Sony
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Oczywiście pierwsze modele, tak jak telewizory, zachowywały jedynie obrazy w czarno-białej tonacji. Znakomita większość pochodziła ze Związku Radzieckiego, gdzie Polacy mieli wówczas znacznie lepszy dostęp niż do produktów pochodzących na przykład z USA.

Zobacz ten ciekawy tekst a jeśli interesuje Cię więcej danych na prezentowany temat to odkryj więcej (https://jeger.pl/282-efekty-dekoracyjne-do-scian) - odnajdziesz więcej informacji na to zagadnienie.

Aby kupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep fotograficzny, natomiast w celu otrzymania gotowych fotek oddawało się wykorzystaną kliszę do zrobienia odbitek w jednym z zakładów fotograficznych. Taki jak ten tu: próbowali wywoływać fotki samodzielnie, jednak do tego należało mieć stosowne warunki.Radzono sobie z tym różnie, między innymi pomieszczenie, w którym ma panować doskonała ciemność stanowiła chwilowo łazienka bez okna, do której wstęp był przez ten czas mocno utrudniony. Zdjęcia robione regulowanymi aparatami kliszowymi i wywoływane w domowych warunkach nie były najlepszej jakości. Natomiast doświadczony fotograf potrafił nieco modyfikować nasycenie i kontrast, dzięki czemu często dawało się podratować cenne zdjęcia.

Obecne możliwości zapisywania obrazu na matrycy przy pomocy najróżniejszych technologii zastosowanych w aparatach cyfrowych sprawiają, że pstrykać fotki mogą wszyscy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, pośród bogatej oferty sprzętów wybrać najbardziej odpowiadający model. Komputer znajduje się dziś w zasięgu każdego, zatem wystarczy je następnie zrzucić na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne polowanie.
Aparat cyfrowy BenQ P1410
Author: BenQ
Source: BenQ
To na pewno plus postępu technologicznego, ale powszechny dostęp do aparatów sprawił, że pomimo używania tak zaawansowanych sprzętów, rzeczywiście wartościowych zdjęć jest zdecydowanie mniej niż wtedy, kiedy za fotografowanie zabierały się osoby mające opanowane techniki robienia dobrych zdjęć lub pasjonaci mający także sporą wiedzę.