You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Audiobooki zamiast książki papierowej mają szansę usprawnić życie osobom niepełnosprawnym

on Nov 12, 2022
Ważnym aspektem życia człowieka jest jego hobby. Słowem, to co robi poza swoim zobowiązaniami zawodowymi czyli codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu na pewno są bardzo zróżnicowane.

Jedni z nas wolą aktywnie spędzać czas np. uprawiając ogród, inni ludzie z kolei preferują wycieczki rowerowe czy basen, niektórzy preferują bardziej bierne czynności np. słuchanie muzyki, lektura itp.
audiobook na iphonie
Author: athriftymrs.com
Source: http://www.flickr.com
Podobnie wygląda to z osobami z dysfunkcją. Coraz więcej osób z niepełnosprawnością pracuje zawodowo. Osoby te dokładają starań by prowadzić jak najbardziej normalne życie w każdym przejawie. Dotyczy to także czasu wolnego od obowiązków. Hamują osoby niepełnosprawne tylko ich możliwości ruchowe i psychiczne.

Do niedawna niełatwo było połączyć aktywne i bierne formy odpoczynku. Nowoczesna technologia pozwala ludziom w jednym czasie uprawiać rzodkiewkę i zarazem słuchać np. książki z gatunku literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tutaj: audiobooki historia).

audiobook
Author: Denise Krebs
Source: http://www.flickr.com
W przypadku osób z niepełnosprawnością ważny jest także fakt, że bardzo często taka forma kontaktu z książką może być jedyną możliwą formą (lub też bogatszą niż dotychczas dostępne). Przykładem tejże okoliczności jest porównanie wydawnictw brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi z całą pewnością na niekorzyść literatury wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w w wydaniach brajlowskich i dział lektury szkolne audiobooki można uznać za możliwe do porównania, to w przypadku innych działów nawet najmniejszej księgarni mającej w ofercie audiobooki, nawet nie ma się co porównywać, mogłoby się to skończyć depresją dla miłośnika brajlowskich wydawnictw.Osoba z niepełnosprawnością nie musi nawet wychodzić z domu by nabyć interesującą książkę co ma wielkie znaczenie dla osób z problemami w poruszaniu się. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres księgarni internetowej albo wydawnictwa, a już można pławić się w bogatej ofercie - np.: świetny audiobook obcojęzyczny. W finale listonosz albo kurier z uśmiechem dostarczy nam perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” albo też hit z półki literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Z pewnością dorosły miłośnik literatury wyszuka coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy np. literatura obcojęzyczna audiobooki.